Budapest
2022. június 18.
Szombaton reggel a 8.15-ös busszal Budapestre indultam. Mivel Timivel a Városligetben találkoztunk, amíg rá vártam, sétáltam egyet az Állatkerti körúton. Először megnéztem a Széchenyi Gyógyfürdő, amelyet 1913-ban nyitottak meg. A Városligetre néző szárnya klasszicista stílusú, a többi része neoreneszánsz stílusban épült. A kupolacsarnok üvegablakait Róth Miksa készítette. A fürdőt két kút látja el, az elsőt még 1868 és 1878 között, az épület felépítése előtt fúrták, a másodikat pedig 1936-ban, ennek vize 77 fokos, és ezzel ez Európa legmelegebb hévízforrása!
Széchenyi-fürdő, főbejárat
A fürdő délkeleti szárnya
Ezután elsétáltam a Városligeti-tóhoz, majd megcsodáltam a Vajdahunyad Vára műemlékegyüttesét, amely (természetesen) a millenniumi ünnepségekre készült el, Alpári Ignác tervezte és különböző stílusú épületekből (pl. barokk, gótikus, román, reneszánsz) áll. A barokk részben van a Mezőgazdasági Múzeum főbejárata, amely 1907-ben nyílt meg, ez Európa legnagyobb mezőgazdaság-történeti gyűjteménye. Érdekes, hogy az eredeti épületegyüttest nagyrészt fából (sőt kartonból!) építették, az volt a terv, hogy az ünnepségek befejeztével lebontják, de a nagyközönség tiltakozása miatt néhány év múlva kőből és téglából újra felépítették.
Városliget, háttérben Vajdahunyad vára
A Mezőgazdasági Múzeum barokk épülete
Vajdahunyad vára
Az épületegyüttes egyetlen része, amely nem a Mezőgazdasági Múzeumhoz tartozik, az a román stílusú Jáki kápolna. Eredetileg könyvtárnak épült, de 1915-ben felszentelték, azóta a katolikus egyház kezeli, vasárnaponként miséket is tartanak itt. Alaprajza a lébényi templomot idézi, tornya a kassai Szent Mihály kápolna tornyára hasonlít, kapuzata viszont a jáki templom hű mása, ennek köszönheti nevét is.
A Jáki kápolna
A gazdagon díszített bélletes kapuzat
Hőlégballon a román szárny fölött
A Városligeti tó Hősök tere felőli oldalán áll a Korcsolyacsarnok neobarokk épülete, amely 1895-ben épült egy korábban ezen a helyen álló fabódé helyén, amelyet 1870-ben Rudolf főherceg avatott fel, de ez az épület 1874-ben leégett.
A Műjégpálya nyáron, háttérben a Korcsolycsarnok
Vajdahunyad vára a Hősök tere felől
A Városligeti-tó északnyugati része
Miután átmentem a hídon, végigsétáltam az Állatkerti körúton. Elmentem az állatkert főbejárata előtt, amelyet elefántszobrok díszítenek. A Fővárosi Állat- és Növénykertet 1866-ban nyitották meg, egyike a világ legrégebbi állatkertjeinek. Első igazgatója Xántus János volt, első zsiráfját pedig Erzsébet királynő közbenjárásának köszönhetően a schönbrunn-i állatkerttől kapta.
Az állatkert főbejárata
Az állatkert főbejáratától néhány méterre áll a Gundel étterem. Már az állatkert alapításakor elhatározták, hogy a területén egy vendéglőt is létesítenek, amely az utca felől is fogad vendégeket. A millenniumi ünnepségek idején a vendéglőt már Wampetich Ferenc bérelte, aki átépítette és felvirágoztatta a helyet. 1910-ben Gundel Károly vette bérbe a vendéglőt, családjával az emeleten lakott. (Az épület falán emléktábla hirdeti, hogy itt született Latinovits Zoltán.)
A Gundel étterem az állatkert mellett
Latinovits emléktáblája az étterem falán
A Gundel épülete a Városliget felől
Ezután a Fővárosi Nagycirkusz épületét néztem meg, amely Közép-Európa egyetlen kőcirkusza. Az eredeti cirkuszépület hullámbádogból készült és 1889-ben nyitotta meg kapuit.
Fővárosi Nagycirkusz
A fürdő hátsó homlokzata
A Széchenyi fürdő hátsó homlokzatával szemben egy érdekes, kék-fehér díszítésű épületben működik az Édes Mackó Cukrászda, mellette pedig a Holnemvolt Vár, amely 2018 óta működik az Állatkert gazdasági épületeinek helyén.
Lovarda
Az Édes Mackó cukrászda
Holnemvolt vár
A fürdő hátsó szárnya
Hőlégballon a Városliget felett
Ezután megérkezett Timi, együtt megnéztük a Magyar Zene Házát, amely 2022. január 22-én nyílt meg, az épületet egy japán sztárépítész tervezte. Nagyon különleges hangulata van, különösen a furcsa nyílások miatt a tetőzeten. Felmentünk a teraszra is, ahol egy kávézó működik.
A Magyar Zene Háza
Az épített és a természeti környezet találkozása
Ilyen volt - ilyen lett
A Magyar Zene Háza belülről
Ezután felmentünk a Néprajzi Múzeum különleges épületének tetejére. A múzeumot 1872-ben alapították, sokáig a Nemzeti Múzeum részeként működött számos budapesti helyszínen, legtovább a mai Tündérpalotában a Népligetnél, majd 2017-ig az Országházzal szemben, az igazságügyi palotában. 2022. május 22-én nyílt meg ez a modern, lendületes épület az ötvenhatos emlékmű két oldalán. Érdekes, hogy az épület 60%-a a föld alatt található, tetején pedig zöld területet alakítottak ki. Az északi szárny meredek lépcsőit megmásztuk, gyönyörű a kilátás fentről, de tériszonyosoknak nem ajánlott.
A Néprajzi Múzeum
Szelfi az északi szárny előtt
Kilátás a budai hegyekre
Kilátás a déli szárnyra, középen az ötvenhatos emlékmű
Háttérben a Műcsarnok épülete
Ötvenhatos emlékmű
Az északi szárny a Dózsa György út felől
Az északi szárny sarka
Ezután végigsétáltunk az Andrássy úton, megcsodáltuk a gyönyörű villákat (jó néhányban nagykövetségek működnek), majd belülről is megnéztük az Operaház nemrég felújított belső terét. Az eredeti épület 1884-ben épült neoreneszánsz stílusban Ybl Miklós tervei alapján. Az épület helyét egy (akkor még) külvárosi telken jelölték ki, amelyet olcsón meg tudtak szerezni és az ötlet egybevágott az akkor kialakításra kerülő Andrássy út tervével. A nézőtéren modern szellőzőberendezése volt, a világítást gázzal, majd 1895 után elektromos vezetékekkel oldották meg. A színpadtechnikában több olyan szerkezetet is építettek, amelyeket a világon itt alkalmaztak először, pl. a díszletek mozgatására hidraulikus emelőket alkalmaztak, és Ringtheater 1881-es leégése után számos tűzbiztonsági intézkedést is hoztak.
Kodály Körönd
Operaház
Az Opera belső tere
Szfinx az Opera mellett
Bazilika
Délután 3-kor a Centrál Színházban megnéztük a Network című darabot, Alföldi Róbert főszereplésével. (A jegyeket még anyák napjára kaptam Timitől.) Nagyon izgalmas és sodró lendületű előadás volt, főleg a tévé hatalmáról szólt, arról, hogy mennyire befolyásolja az életünket és a véleményünket az, amit ott látunk. Az előadás után a 6-os busszal hazamentem, Timi még vásárolgatott, de 10-re ő is otthon volt Debrecenben.
Centrál Színház a Révay utcában
A Network plakátja
Előadásra várva
Mindjárt kezdünk!
Források:
Széchenyi gyógyfürdő – Wikipédia (wikipedia.org)
Vajdahunyad vára – Wikipédia (wikipedia.org)
Városligeti Műjégpálya – Wikipédia (wikipedia.org)
Gundel étterem – Wikipédia (wikipedia.org)
Magyar Zene Háza – Wikipédia (wikipedia.org)
Néprajzi Múzeum (Budapest) – Wikipédia (wikipedia.org)
Magyar Állami Operaház – Wikipédia (wikipedia.org)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése