2022. június 5., vasárnap

Pécel, Fót, Vácrátót

 Pécel, Fót, Vácrátót

2022. június 5.


Pünkösd vasárnapján újabb kastélytúrára indultam. Ezúttal a Budapest környéki, a fővárostól keletre eső településeket fedeztem fel. A 6.51-es vonattal indultam, megvettem a napijegyet, aztán metróval az Őrs vezér térig utaztam. Innen indult a 169E jelzésű busz, amit már jól ismertem, mert ezzel mentem Rákoskeresztúrra is. 
Pécel

Ezúttal Pécel volt az úticél, kb. 35 perc volt az út, egy elég kies helyen szálltam le a buszról. Pécel kb. 15.000 lakosú város a Gödöllői-dombság területén, már az időszámítás előtt lakott volt, sőt egy először itt megfigyelt késő rézkori kultúra a péceli kultúra nevet kapta. A török korban elnéptelenedett, majd a 18. század elején újra benépesült, érdekes, hogy a falu egyik felét a Fáy, a másikat pedig a Ráday család birtokolta. Ráday Pál a szatmári békekötés után költözött ide, ő alapította a híres könyvtárat, fia, Gedeon pedig felépítette a kastélyt. 
Néhány perc séta után beértem a központba, megnéztem a városházát, a Kossuth teret és a Prónay-kúriát.



Városháza

Evangélikus templom és lelkészi hivatal


Szent Erzsébet Katolikus Ált. Isk. és Óvoda

Kossuth tér

Prónay-kúria

Pécelen már 1649 előtt létezett a református egyház, a mai református templomot 1800-ban szentelték fel, az építési költségek nagy részét a Ráday-család fizette. Érdekes, hogy csak 100 év múlva kapott tornyot. 

Református templom

Közvetlenül a templom mellett már láttam a kastély kőből készült, (erősen omladozó) kerítését. Szerencsére a kastélyban néhány perc múlva indult az idegenvezetés, addig sétáltam egyet a kastélyparkban. (Részletes beszámoló, érdekes történetek és több fénykép a kastélyról itt.) 

A kastély főbejárata

Kastélypark

Kilátás a parkból a Gödöllői-dombságra

Lépcsőház

Díszterem

Konyha

Az egykori könyvtár

Az egyórás idegenvezetés után visszaindultam Pestre, majd Újpest-városkapu állomásról Fótra indultam. Kb. 25 perces buszút után fél 3-kor értem a Fót, Gyermekváros megállóba. 

Fót

Fót egy kb. húszezres település Budapesttől északra. Már az újkőkor óta folyamatosan lakott volt, érdekes, hogy a török hódoltság idején is végig lakott volt, viszont a Rákóczi-szabadságharc idején elnéptelenedett. Ezután főleg evangélikus családok költöztek ide, a település a 19. század elején már a Károlyi-család birtokában volt. Fótot három városrész alkotja: Fótújfalu, Régifót és Kisalag. Nevéből is következően Régifót a város történelmi központja, itt áll a városháza, a katolikus, a református és az evangélikus templom és a kastély is. Kisalag városrész azért nevezetes, mert itt született az a cukrász, aki a brüsszeli világkiállításra először készítette el a Somlói-galuskát (díjat is nyert vele), amelyet Fót legmagasabb helyéről a Somlyó-hegyről nevezett el, bár Brüsszelben véletlenül lehagyták a névről az ipszilont. A Somlyó-hegyen (ami egyébként hivatalosan nem is hegy, hiszen csupán 287 m magas) volt présháza Fáy Andrásnak, vendégeskedett itt Vörösmarty Mihály, Kossuth Lajos és Deák Ferenc is. A város lakója volt egykor Garay János költő, Agárdy Gábor és Juhász Jácint,  ma pedig itt él Stohl András, Erdei Zsolt és Madaras Ádám is.

Mivel a busz a központban tett le, néhány száz méter után már a Fóti Gyermekközpont kapujában álltam. Az egykori gyermekvárosban ma menekült gyerekek élnek, de itt működik a város Waldorf-óvodája és iskolája is. A gyönyörű park közepén áll a Károlyi-kastély, amelyről több kép és leírás itt található. 

A kastély bejárata

A Károlyi-kastély

A kastélypark részlete

Miután megnéztem a kastélyt és a gyönyörű ősfás parkot, sétáltam kicsit a városközpontban. A városháza előtt megnéztem a világháborús emlékművet, az 1932-ben épült, nemrég felújított Vörösmarty Művelődési Házat, valamint az 1873-ban épült evangélikus templomot.

Városháza

Világháborús emlékmű 

Művelődési ház


Háttérben az evangélikus templom tornya

Evangélikus templom


Síremlék a templom mellett

Az evangélikus templom bejárata, a háttérben a katolikus templom tornyai

Már amikor a kastélyparkból kiléptem, feltűnt a katolikus templom jellegzetes sárga színe és két impozáns tornya. A Szeplőtelen Fogantatás templom 1855-ben épült Ybl Miklós tervei alapján, a Károlyi-család temetkezési helyének. Orgonáján Liszt Ferenc is játszott.  Nemcsak Fót egyik legfontosabb nevezetessége (szerepel a város címerében és zászlóján is), hanem egyben a magyar romantikus építészet egyik legjelentősebb alkotása. A templomot kétoldalról a plébánia és az iskola szimmetrikusan elrendezett épületei keretezik. 

Római katolikus templom





A templom főbejárata

Templombelső

Díszes ajtó

Kilátás a templom ajtajából


Stációk a templomkertben










Vörösmarty Művelődési ház

A templom megtekintése után felszálltam a Püspökszilágyra tartó buszra és kb. 20 perc múlva már Vácrátóton voltam. 
Vácrátót

Vácrátót egy kb. kétezres község a Veresegyházi-medencében. Érdekes, hogy területét főleg homok és lösz fedi, amelyet csak részben kötött meg a növénytakaró. Fő nevezetessége a botanikus kert és az ott álló Vigyázó-kastély. Én is ez utóbbit akartam megnézni, ezért a Botanikus kert nevű megállónál szálltam le a buszról. Sajnos a pénztáros hölgy nem tudott a pedagógusok ingyenes belépéséről, így csak kedvezményt kaptam a pedagógusigazolványomra. A botanikus kertben rengetegen sétáltak, sok családot, baráti társaságot láttam. Először megkerestem a Vigyázó-kastélyt (több kép és leírás a kastélyról itt), aztán sétáltam a parkban, megnéztem a legmagasabb fát, egy szép tavat és a sziklakertet.

A botanikus kert bejárata

A tornácos ház


Részlet a kertből

A kert legmagasabb fája, egy numídiai jegenyefenyő

A kastély rövid története


Vigyázó Sándor mellszobra a kastély közelében

Vigyázó-kastély

A park felőli homlokzat



A hátsó szárny

Itt forgatták az Abigélt!!!


Bejárat


Néhány kép a botanikus kertről:











A sziklakert



Szelfi a botanikus kertben

Miután megnéztem a botanikus kertet és a kastélyt, az ötórás busszal Vácra utaztam. Néhány perc séta után a vasútállomáson még éppen elértem a fél hatos pesti vonatot, ami 17.54-kor menetrend szerint megérkezett a Nyugatiba, így még éppen láttam, hogy a 17.53-as szegedi IC kihúz mellettünk az állomásról. Így aztán volt időm a 19.15-ös buszig, sétáltam, vettem innivalót (alig találtam nyitva boltot, ünnep van!), aztán elmetróztam a Népligetig. Fél 10-kor értem haza, elsétáltam az állomásra a biciklimért, aztán hazatekertem.

Vác, vasútállomás

Források:
Vácrátót – Wikipédia (wikipedia.org)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Csongrád, szilveszter

Csongrád  2022. december 31. A szilvesztert az Ifjúsági Házban töltöttük a Sportbálon. Nagyon jó volt a hangulat, táncoltunk és ettünk, kb. ...